Bugun...


BİR TEBESSÜM İÇİN HAYALLERİNİ YÖNETECEKLER

BİR TEBESSÜM İÇİN HAYALLERİNİ YÖNETECEKLER
+ -

Yaşları 18-24 arasında değişen farklı üniversitelerden gençler Bir Tebessüm İçin Derneği çatısında toplumun farklı kutupları olarak gösterilen kentli ve kırsal bölge halklarını bir araya getirecek faaliyetlerle kültürlerarası etkileşimler kuruyorlar. Bu bağlamda köylerde okullara gidiyor, çocuklarla faaliyetler düzenliyor, yerli halkı tanıyor, yöresel yemekleri tadıyor, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu geziyorlar. Lojistik olarak uygun olan okullara Hayalperest Oda adı altında çocukların daha rahat ve özgürce hayal kurabilecekleri odalar tasarlıyorlar. Her odanın bir konsepti var: örneklendirmek gerekirse Kars’a okyanus, Sivas’a orman, Çanakkale’ye ise Küçük Prens konseptli odalar yaptılar. Bu odaların içinde kitaplar, oyuncaklar, oyunlar, kalemler ve çocukların hayal kurabilecekleri bağımsız ortamlar bulunuyor. Bir Tebessüm İçin’in gönüllü gençleri yaşadıkları ülkenin gerçeklerini görme hedefiyle daha önce 15 şehirde 17 köye gidip farklı projeler düzenlediler. Bu ayki projeleri için ise 16. Şehir olarak Afyon’u seçtiler. Proje için Sultandağı ilçesini gelen Bir Tebessüm İçin gönüllüleri Makascı ailesinin katkılarıyla Sultandağı Kırca ilkokuluna dördünce hayalperest odalarını yaptılar. Bu seferki hayalperest odalarını bir sinema odası olarak tasarlayan Bir Tebessüm İçin gönüllüleri Makascı ailesinin sponsorluğunda Kırca İlkokulu’nda çocukların istedikleri zaman film izleyebilecekleri bir sinema odası yapmakla kalmayıp odayı aynı zamanda akıl oyunları odası olarak da geliştirdiler. Tüm hayalperest odalarına bir slogan yazan Bir Tebessüm İçin’in bu seferki sloganı “Film izle Hayallerini Yönet”. Amaçlarını sevginin ve toplumsal barışın egemen olduğu mutlu ve aydınlık bir gelecek yaratmak olarak ifade eden Bir Tebessüm İçin gönüllüleri, gelecek projelerinin çalışmalarına devam ediyorlar.
Destek ve detaylı bilgi için: www.birtebessumicin.org
Akşehir Postası Gazetesi olarak Sınıfın oluşturulmasında destek olan Sultandağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Turan'a, Dereçine İlkokulu Okul Müdürü Naci Dinçer'e, Yakasenek İlköğretim Kurumu Okul Müdürü Harun Gül'e, Kırca
 Ortaokulu Okul Müdürü İsmail Kılınç'a Kırca Köyü Muhtarı Abdullah Başaran'a, Makascı Ailesine ve Bir Tebbesüm Dereneğine çok teşekkür ederiz.
HABER /  EMİNE MEMİŞ 
Bu haber 287 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI