Bugun...


PANCAR ÇİFTÇİSİNDEN TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan NBŞ kotasının yüzde 5’ten yüzde 2.5’e düşürülmesini Pancar çiftçisi adına olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yazır, ‘şeker pancarı sektörünün teminat altına alınması hayati bir karardır’ dedi.

PANCAR ÇİFTÇİSİNDEN TEŞEKKÜR
+ -

YÜZDE 5’TEN 2.5’E 
DÜŞÜRÜLDÜ
Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi kararıyla gündeme gelmişti Nişasta Bazlı Şekerin kotası… Geçtiğimiz yıl yüzde 10 olan yüzde 5’e düşürülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün NBŞ’nin kotasının yüzde 2.5’e düşürüleceğini açıklaması şeker pancarı sektörüyle vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ise, “Yapılacak düzenleme ile bu oran yüzde 2,5’e çekilecek ve halkımızın sağlıklı, güvenilir gıdaya ulaşması için gereken yapılmış olacaktır. Ayrıca bu düzenlemeyle yaklaşık 500 bin ton pancarın kota kapsamında ilave üretilmesi söz konusu olacak ve kotanın artırılmasıyla üreticilerimiz rahatlayacak. NBŞ kotasının düşürülmesinde olduğu gibi vatandaşlarımızın gıda sağlığını korumaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek” dedi. 
PANCAR ÇİFTÇİSİNDEN TEŞEKKÜR
Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin açıklamalarının özellikle pancar üreticisini çok memnun ettiğini söyleyen Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yazır, “Pancar üreticilerimiz adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a teşekkür eder şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. 
‘NBŞ OBEZİTE VE 
DİYABETE YOL AÇIYOR’
Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ’nin, mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türü olduğunu söyleyen Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yazır, “Nişasta bazlı şekerin yoğun olarak tüketilmesi sonucu karaciğer yağlanması, pankreas kanseri, fibrozis, siroz, insülin hastalıkları, eklem iltihabı, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve türevi hastalıkların meydana gelebileceği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştı. En yaygın görülen zararı obezite ve diyabete yol açmasıdır” dedi.
‘GÜVENİLİR GIDA ADINA ÖNEMLİ BİR GELİŞME’
Geçtiğimiz yıl 15.03.2018 tarihinde nişasta bazlı şeker kotalarının %10 dan %5 e düşürüldüğünü hatırlatan Başkan Yazır, “Bugün ise Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından %5 olan NBŞ kotaları %2,5 a indirilmiştir. 80 milyon vatandaşımızın güvenilir gıda tüketmesi adına ve şeker pancarı sektörünün teminat altına alınması hayati bir karardır” ifadelerini kullandı. 
HABER MERKEZİ

 
Bu haber 112 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI